El Escorial, Španělsko

Menu

El Escorial, Španělsko

El EscorialJeden z nejoblíbenějších jednodenních výletů z Madridu je výlet do Královského paláce El escorial a přilehlého Údolí padlých - Valle de los Caídos. Pokud se zajímáte o 16. století a/nebo španělskou občanskou válku, tak je tento výlet přesně pro vás.

O královském paláci El Escorial
Výstavba Královského paláce El Escorial začala pouze jeden rok poté, co Filip II. Habsburský přesunul svůj dvůr do Madridu, tedy v roce 1562. Tento rozsáhlý komplex sloužil jako palác, klášter, knihovna a mauzoleum, a Filip II. a jeho následovníci z něj vládli neustále se rozrůstající Španělské říši během 16., 17. i počátku 18. století.

escorialArchitektura Královského paláce odráží Filipovu zbožnost a tehdejší pozdně renesanční styl. Komplex má podlouhlý pravoúhlý tvar s minimální vnější výzdobou. Hlavní architekti Juan de Herrera a Juan de Bautista de Toledo na paláci nechali vystavět břidlicové věžičky, které se při pohledu na madridskou architekturu staly pro habsburskou éru charakteristickými.

El Escorial je rozdělen do mnoha zajímavých sekcí, najdete zde: knihovnu, palác, klášter, bitevní sál, královský pantheon, zahrady, relikviáře... a pokud se zajímáte o výtvarné umění, tak je důležité vědět, že v Muzeu Prado najdete většinu uměleckých pokladů z El Escorialu. Například mistrovské dílo Hieronyma Bosche "Zahrada pozemských rozkoší" dlouho visela v ložnici panovníka Filipa Habsburského.

Jak se do El Escorialu dostat?
El Escorial se nachází zhruba 45 km (28 miles) severozápadně od Madridu. Autem jeďte po silnici Autovia 1 (A-V1) směrem na M-600.

Vlak: Nasedněte na trasu Cercanías C-8 z vlakového nádraží Atocha. Trvá to přibližně 1 hodinu než dorazíte do zastávky El Escorial.

Autobus: S dopravcem "Autocares Herranz", trasou číslo # 664 nebo 661 z "Intercambiador de Moncloa"

El Escorial - otevírací doba & vstupné
Královský palác je v pondělí zavřený. Palác & klášter jsou od října do března otevřeny od 10:00 do 17:00, a od 10:00 do 18:00 během dubna až září.

Kombinovaná vstupenka: El Escorial + El Valle de los Caídos

Zahrnuje prohlídku El Escorialu s průvodcem + prohlídku Údolí padlých bez průvodce