Průvodce Madridem

Menu

Průvodce Madridem

1) Živelnost a temperament
Vibrující, dynamický, živý... Madrid má tolik energie, kolik jenom může hlavní město nabídnout. Puerta del Sol a Gran Vía, Plaza de España, Malasaña, Chueca a stadion Realu Madrid jsou všechno místa rojení Madriďanů. Ve městě vládně nálada plná energie na vycházení ven s přáteli, setkávání s novými lidmi a maximálního užívání si každého momentu stráveného mimo práci.

madrid nightlife2) Noční život
Z 99% je čas a časové rozvržení dne tou charakteristikou, která turisty mířící do Madridu úplně poprvé, překvapí snad nejvíce. Noční život a celkově španělský způsob života z hlediska časového rozvrhu dne je oproti zbytku Evropy hodně odlišný, ale v Madridu přímo obzvlášť. Večeři si dáte v 10 hodin večer a za nočním městem vyrazíte v tak pokročilou hodinu, že v Londýně se v tu dobu už zavírají všechny bary, vy však teprve začínáte a směle pokračujete až do ranního svítání. "Jít si zapařit" nebo si někam vyrazit se plně počítá jenom tehdy, když se do postele navrátíte až po 4. hodině ranní. Jinak by to byla jen "vuelta," neboli taková malá vycházka.

Reina Sofia3) Kulturní vyžití
Největším oříškem spojeným s kulturou & uměním v Madridu je vlastně rozhodnutí, co si z pestré nabídky vybrat! Kromě úžasných stálých expozic Muzea Prado, Muzea královny Sofie a muzea Thyssen Bornemisza je možné navštívit spoustu dalších muzeí, kulturních center, galerií, divadel, kin, hudebních představení, flamenco, místní festivaly... O všech akcích a nejnovějších událostech můžete mít přehled díky novinám a průvodcům volným časem jako je například Guía del Ocio.

Segovia4) Poloha
Filip II. si Madrid vybral jako hlavní město právě z důvodu vynikající pozice ve středu Pyrenejského poloostrova. Když navštívíte Madrid, tak vás mile překvapí, jak se z tohoto výchozího bodu dá jednoduše a rychle objevovat zbytek Španělska. Z nabídky si můžete vybrat jednodenní výlety z Madridu do architektonicky zajímavých měst jako je Toledo, Segovia a El Escorial, nebo můžete prozkoumávat přírodu v pohoří Sierra de Guadarrama. Těmito možnostmi však nabídka nekončí, letiště v Madridu i vlaková a autobusová nádraží nabízejí nejlepší spojení do celého Španělska. Neexistuje žádná místní destinace, která by byla od Madridu vzdálena více než 8 hodin jízdy. A navíc díky nízkonákladovým leteckým společnostem může být cestování po Španělsku ještě jednodušší a méně nákladné.

5) Kontrast tradice & moderny
Nyní je skvělé období pro návštěvu španělského hlavního města z pohledu celkové historie. Madrid, město La Movidy v 80. letech, jehož sláva byla během 90. let zastíněna Olympijskými hrami v Barceloně, je v současné době už zase v plném rozvětu. Dokonce i fakt, že Madrid svou popularitou a šarmem zatím nedostatečně konkuruje Barceloně, mu dodává zvláštní kouzlo. Tradiční oslavy jako San Isidro nebo bleší trhy na El Rastro jsou důkazem, že Madrid těmito oslavami a různými tradicemi stále naplno žije, zatímco různorodé čtvrtě - Chueca a její gay kluby, rockerská Malasaña a kulturně pestrá Lavapiés dokazují, že Madrid dýchá svěží modernou. Město na mnoha místech sužuje probíhající výstavba, takže ještě nějaký čas bude trvat, než si nové pěší zóny a příjemnější ulice každý turista užije úplně naplno.