El Valle de los Caídos - Údolí padlých

Menu

El Valle de los Caídos - Údolí padlých

Valle de los Caidos

O údolí padlých - El Valle de los Caídos
Údolí padlých neboli El Valle de los Caídos přiláká každý rok k návštěvě navzdory svému kontroverznímu charakteru tisíce turistů.
Generál Francisco Franco, španělský diktátor z období 1939-1975, koncipoval Údolí padlých jako poctu obětem španělské občanské války (1936-1939). Franco nechal údajně pomník postavit pro obě strany - pro republikány (komunisté, anarchisté a další podpůrci demokracie) a fašistickou stranu generála. Především díky skutečnosti, že údolí za strašných podmínek vystavěli republikánští vězni a nepopiratelnému fašistickému architektonickému stylu si lze jen těžko představit, že měl diktátor v úmyslu poctít obě strany. Přestože Franco nespecifikoval, že chce být pohřben v Údolí padlých, tak zde odpočívá vedle zakladatele španělské fašistické strany Falange Joséa Antonia Prima de Rivery.
Valle de los CaidosPamátku tvoří 2 hlavní monumenty: rozlehlá bazilika vytesaná do hory a obrovský kamenný kříž přístupný lanovkou. Po vstupu do baziliky objevíte mnoho náboženských soch společně s nacionalistickými artefakty a "padlými za boha a Španělsko". Pokračujte k hlavnímu oltáři, kde najdete hrobky Franca a Joséo Antonia.

Jak se z Madridu do El Valle de los Caídos dostat?
Nejlepší je nejprve navštívit El Escorial a až pak se vydat do Údolí padlých autobusem č. 660 (Autocares Herranz) z náměstí Plaza de la Virgen de Gracia. Autem pak ze San Lorenza del Escorial pokračujte po silnici M-600 až do "El Valle de los Caídos."

Valle de los CaidosÚdolí padlých: vstupné a otevírací doba
Stejně jako El Escorial je i El Valle de los Caídos v pondělí zavřeno. Basilika je otevřena od října do března od 10:00-17:30 a od dubna do září od 10:00-18:30.

Kombinovaná vstupenka do El Escorialu + El Valle de los Caídos zahrnuje prohlídku El Escorialu s průvodcem + prohlídku Údolí padlých bez průvodce.