Toledo, Španělsko

Menu

Toledo, Španělsko

ToledoMěsto Toledo ve Španělsku je opravdu historických skvostem plným památek, umění i řemesel, na které si určitě rezervujte nejméně celý den, nejlépe dva. Proč je Toledo na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO a proč vždy přitahovalo nejvýznamnější představitele Španělska bez pochyb zjistíte během procházek po ulicích historického centra (viz historie Toleda, Španělsko).

Turisty velmi oblíbené a hojně navštěvované legendární "město tří kultur" rozhodně stojí za návštěvu. Všechny turistické atrakce Toleda se nacházejí v historické čtvrti rozkládající se okolo gotické katedrály. Úzké historické uličky vás mohou trochu zmást, ale centrum města je tak malé, že se velmi rychle zorientujete.

Toledo ve Španělsku: historický skvost
Historické Toledo se nachází na kopci lemovaném ze tří stran meandry řeky Tajo, takže si město můžete představit jako velký kruh, jehož hranice tvoří řeka. Autobusové a vlakové nádraží se nachází na severovýchodě historického Toleda, proto naše putování začneme u severní brány města...

Islamic GatesArabské brány & Mezquita de Cristo de la Luz
Projděte některým ze 3 severních vstupů do Toleda - Puertou del Sol, Puertou de los Alarcones nebo Puertou de Balmardón - a dostanete se k nejlépe dochované arabské památce ve městě k mešitě Mezquita de Cristo de la Luz postavené v roce 999 našeho letopočtu. Puerta de Balmardón je zase nejstarší vstupní bránou v Toledu postavenou asi před 1600 lety.

Museo-Hospital de Santa Cruz
Od Mezquity pokračujte dále jihovýchodně ve směru hodinových ručiček a měli byste dorazit k nemocnici Santa Cruz ze 14. století. Tato budova, která byla postavena jako sirotčinec pro místní opuštěné děti a bezdomovce, dnes funguje jako muzeum s nejslavnějšími malířskými děly od slavného El Greca. K turistickým zajímavostem a k předním lákadlům tohoto místa patří brána Plateresque navržená španělským sochařem Alonsem de Covarrubias a krásná kolekce děl od malířů Goyi a Ribery. Otevírací doba je od 10:00-18:30 a během nedělí a státních svátků od 10:00-14:00.

alcazar toledoAlcázar
Směrem na jih od nemocnice Santa Cruz nemůžete přehlédnout přímo na vrcholu kopce pevnost Alcázar. Sídlo vizigótských králů a později arabská pevnost byla za vlády Karla V. (ve Španělsku Karel I.) během 16. století přebudována a stala se španělským královským sídlem během období Svaté říše římské. Nyní se zde nachází vojenské muzeum a knihovna s otevírací dobou od 9:30 do 14:30 každý den kromě pondělí.

toledo cathedralKatedrála
Viz katedrála v Toledu, Španělsko

Casa del Greco & Iglesia de Santo Tomé (kostel sv. Tomáše)
Od katedrály se vydejte na jihozápad vstříc nejlepším výtvorům El Greca ve městě. "Pohřeb hraběte Orgaze" zobrazující pohřební scénu, kdy hraběte nesou k hrobu jeho patroni a toledští aristokraté v polovině 16. století, je k vidění v malém přístavku kostela sv. Tomáše. Za kostelem na náměstí Plaza del Conte se nachází Casa-Museo del Greco, dům plný nejznámějších děl tohoto malíře. El Greco v tomto domě nikdy nebydlel, dům byl vybrán, protože přesně evokuje obydlí tehdejší éry.

Židovská čtvrť
V celém Španělsku je právě v Toledu nejlépe zachovaná židovská čtvrť ("juderías"). Z původně 11 synagog, které se zde nacházely, se dodnes dochovaly jen dvě. V jedné z nich - El Tránsito - se nachází unikátní Židovské muzeum (10:00-18:30 - úterý až sobota, 10:00 - 14:00 - neděle).

Jak se dostat do Toleda?
Toledo se nachází přibližně 70 km jižně od Madridu. Nejrychleji se do Toleda dostanete vysokorychlostním vlakem z vlakového nádraží Atocha. Pokud cestujete autem, jeďte po A-42 směrem k Ciudad Real; sjeďte na exitu 69 směrem na TO-20 vedoucí přímo do Toleda; sjeďte na exitu 1 a až do centra města váš dovede silnice N-403A.

Vlak: nasedněte na vlak AVANT na madridském nádraží Estación de Atocha směrem do Toleda. Cesta trvá 30 minut, jednosměrná jízdenka stojí 8,30€. Vlak jezdí každou hodinu od 6:50 hodin ráno.

Autobus: z autobusového nádraží Estación Sur de Autobuses (metro Méndez Álvaro) obsluhuje trasu Madrid - Toledo dopravce Continental Auto. Autobusy jezdí každou půlhodinu od šesti hodin ráno do půl dvanácté večer. Jedna cesta trvá 1 hodinu a 15 minut.