Slavnosti v Madridu

Menu

Slavnosti v Madridu

night clubMadridské slavnosti určitě nejsou tak vyhlášené jako další španělské festivaly - San Fermín, Fallas nebo La Tomatina. Ale noční život v Madridu je tak zajímavý každý den, že Madriďané nemusí čekat na speciální příležitost, aby si užili skvělou párty. Pokud už se nějaké slavnosti konají, tak je uvítají především jako další příležitost, kdy se mohou sejít s přáteli, vyrazit do ulic, poslouchat hudbu a bavit se se skleničkou v ruce.

O hudebních festivalech získáte více informací v sekci hudba v Madridu.

Největší slavnosti v Madridu

Nochevieja, 31. prosince
New York má Times Square a Madrid zase věž s hodinami na náměstí Puerta del Sol, kde se každoročně schází tisíce lidí a ti, kteří zůstali doma, vše sledují v televizi. Namísto odpočítávání příchodu nového roku v 10 vteřinách můžete slyšet 12 úderů hodin symbolizujících štěstí pro 12 nadcházejích měsíců v novém roce. Dle tradice se musí s každým úderem sníst kulička hroznového vína, což je skutečná výzva, stejně jako otevřít lahev šampaňského pro půlnoční přípitek. Takže s chutí do toho a pak už je jen na vás, jak si další okamžiky nového roku užijete!

Dos de mayo, 2. května
Dne 2. května 1808 se Madriďané vzbouřili proti Josephu Bonaparte, Napoleonovu bratru, aby se osvobodili od francouzské okupace. Tím začala šestiletá válka o nezávislost následovaná vznikem první španělské ústavy. Madrid tyto události slaví každý rok na náměstí Plaza de 2 de mayo ve čtvrti Malasaña, protože toto náměstí bylo významným bitevním místem a svého času také madridským epicentrem kulturního hnutí (viz La Movida). Policie při této příležitosti ve jménu oživování ducha Dos de Mayo na náměstí toleruje pití alkoholu na veřejnosti.

San Isidro, 15. května
Více informací o nejvýznamnější slavnosti v Madridu si přečtěte na Fiestas de San Isidro.

San Lorenzo, San Cayetano & La Paloma, srpen
Srpnové horko vyhání většinu madriďanů pryč z města, ale ti, kteří zůstanou si můžou užívat různé akce, které jsou v tomto městě v hojném počtu organizovány, jako například veletrhy, koncerty a festivaly. Nejprve se konají festivaly San Cayetano ve čtvrti El Rastro a San Lorenzo v Lavapiés plné koncertů, pestobarevných dekorací, hraní různých her a nechybí ani stánky s občerstvením a nápoji. La Paloma je zase oslavou nanebevzetí Panny Marie a slaví se v týdnu okolo 15. srpna v podobném stylu jako San Isidro.