Metro v Madridu

Menu

Metro v Madridu

madrid metroPodzemní dráha v Madridu – el metro – je jednou z nejlepších na světě. Vlaky metra jezdí každý den od 6:00 ráno do 1:30 v noci a to ve 2 až 15 minutových intervalech.

Zóna A obsluhuje centrum města v širším slova smyslu a sestává ze 13 vzájemně propojených linek. Jízdenky, které je možné zakoupit jsou následující: billete sencillo (1 jízdenka), metrobús (sada 10 jízdenek) nebo abono mensual (měsíční neomezená jízdenka). Pro vnější zóny platí jiné jízdní tarify, ale mimo Madrid se pravděpodobně dostanete jen zřídka.

Ačkoli jsou stanice metra velmi bezpečné a střežené ochrankou, tak jsou zde kapesní krádeže poměrně běžné. Svá zavazadla proto pečlivě sledujte především v přeplněných vlacích metra, tašky vždy zapínejte a mějte je neustále na dohled – nikdy nic nenoste za sebou. Pokud máte batoh, přetáhněte si ho dopředu na hrudník a peněženky mějte vždy v kapsách, na které vidíte.

madrid metro mapJak se orientovat v metru v Madridu
Cestování po Madridu metrem je skutečně jednoduché. Plán metra je zdarma k dispozici na všech prodejních přepážkách metra a také vyvěšen u každého vchodu do stanice metra. Linky se odlišují číslem a barvou, pojmenovány jsou dle posledních stanic na obou koncích každé linky. (např. linka 3, žlutá, Legazpi/ Moncloa). Pokud jednou vstoupíte do metra, můžete libovolně přestupovat, jízdenky nejsou časově omezené. Hledání správného nástupiště vám nebude činit problémy - směrníky a informace najdete na každé chodbě, vše je jednoznačně označeno. Dále i čas, během kterého přijede další vlak, je zobrazen na každém nástupišti.

Jak si koupit lístek na metro Madrid?
Lístky na metro si můžete zakoupit přímo ve stanicích metra v prodejních automatech nebo u přepážky, dále v ulicích téměř v každém "quiosco" (kiosku) nebo "estanco" (tabáku). Může se stát, že vaši kreditní kartu nebudou všude akceptovat, proto je vždy lepší mít u sebe hotovost. Pokud si chcete koupit měsíční jízdenku, tak musíte nejprve vyplnit formulář, který získáte v místech prodeje lístků, a přiložit k němu pasovou fotografii. Formulář odevzdáte a přibližně během jednoho týdne vám prodejce vystaví "abono" – identifikační kartu s "kapsičkou" na jízdenku. Další měsíční jízdenky už lze zakoupit na počkání.