Lavapiés, Madrid

Menu

Lavapiés, Madrid

Turistické zajímavosti v oblasti Lavapiés& El Rastro
  • Plaza de Tirso de Molina
  • Plaza de Cascorro
  • El Rastro
  • Puerta de Toledo
  • Embajadores
  • La Casa Encendida
  • Plaza de Lavapiés
  • Calle Argumosa
  • Reina Sofia Museum
  • Estación de Atocha

Tirso de MolinaPlaza de Tirso de Molina nese jméno autora hry "El Burlador de Sevilla" z počátku 17. století, která inspirovala Molièra k napsání slavného dramatu Don Juan. Toto náměstí se nachází na hranicích několika čtvrtí: z jižní strany Lavapiés, na severní straně Sol, na východě Huertas a La Latina (známá také jako habsburský Madrid nebo "Madrid de los Austrias") na západě. Tirso bývalo poněkud nebezpečným místem, ale nedávno byla tato oblast revitalizována a uklizena. Bez obav si zde nyní můžete užít rozličné venkovní kavárny a květinový trh.

Puerta de ToledoNejslavnější bleší trh v Madridu El Rastro (otevřen od časného rána do 15 hodin) se rozprostírá kolem dokola náměstí Tirso de Molina, pokračuje dál až na Plaza de Cascorro a právě někde tam najdete ty nejlepší trhovce. Více informací zde: El Rastro

El Rastro z jihu končí u Puerty de Toledo (Toledské brány). Tato brána byla postavena v letech 1817 až 1827 za vlády Ferdinanda VII.

Jděte východně po Rondě de Toledo až na Glorietu de Embajadores. Tato část se nazývá "Ambassadors", protože mor, který přišel v 17. století, donutil místní k dočasnému přesunu ambasád právě do této oblasti. Pokud přejdete přes glorietu, dostanete se z Rondy de Toledo do Rondy de Valencia. Zde se v čp. 2 nachází skvělé kulturní centrum La Casa Encendida.

LavapiesDále zahněte směrem na sever do ulice Calle de Valencia, abyste vstoupili do čtvrti Lavapiés. Tato část byla nazývána "židovským městem", protože bývala středověkou židovskou čtvrtí až do roku 1492, kdy byli Židé nuceni přejít k jiné víře nebo úplně odejít z města. Lavapiés se poté na stovky let stalo upadající madridskou dělnickou čtvrtí. Vše se změnilo až v 80. a 90. letech minuléto století, kdy do místních vybydlených domů přišli umělci a imigranti. Po neodkladné gentrifikaci se nyní multikulturní bohémská čtvrť neustále slibně rozvíjí, je plná barů, galerií, etnických restaurací a kaváren. Calle de Valencia dále pokračuje přímo k Plaza de Lavapiés.

Z Plaza de Lavapiés můžete zahnout směrem na západ až k El Rastro. Vyjděte na kopec a dostanete se zpět na Tirso. Dalším krásným místem kam vyrazit během hezkého počasí je Calle Argumosa. Je lemována obchody a desítkami barů s venkovním posezením a terasami, na kterých si můžete naplno užít požitek z oblíbené madridské aktivity - "las terrazas".

atochaArgumosa vede směrem dolů na Ronda de Atocha, v jehož těsné blízkosti se nachází Reina Sofia - Muzeum královny Sofie s novou lesklou červenou fasádou. Abyste dorazili k tomuto fantastickému muzeu moderního umění, zahněte na Ronda de Atocha vlevo.

V tomto muzeu si ve venkovním skleněném výtahu jistě všimnete veliké budovy z cihel a skla naproti přes ulici - jedná se o Estación de Atocha (vlakové nádraží Atocha). V madridském nejstarším a největším vlakovém nádraží z 19. století se určitě podívejte na zvláštní a rozhodně zajímavý tropický skleník při hlavním vchodu na nádraží.