El Rastro, Madrid

Menu

El Rastro, Madrid

Na mši v kostele zapomeňte -- neděle v Madridu se točí především kolem blešího trhu El Rastro.

flea market Tato tradice má v Madridu kořeny už v 15. století, dnešní podoba trhu je však oproti tehdejší o dost jiná. Dnes El Rastro někteří vidí spíše jako atrakci, o které se mluví více a v lepším světle v porovnání se skutečností, a navíc pro někoho jsou davy lidí na tržišti téměř nesnesitelné. Ale i přesto stojí za to vyrazit na tento trh.

Zde je několik tipů, jak si El Rastro co nejvíce užít:

  • dorazte co nejdříve. El Rastro začíná za úsvitu a končí okolo 2. hodiny odpolední. Postupně bývá trh neuvěřitelně přeplněný, především pokud je zrovna krásné počasí.
  • neberte si s sebou cenné věci, cestovní pas nebo kreditní kartu. Kapesní krádeže jsou zde velmi četné, takže buďte na vaši peněženku i tašky velmi opatrní.
  • tento bleší trh není jen o nakupování jako takovém, ale především o vychutnání si zdejší atmosféry.
  • bez obav si zajděte do místních barů a dejte si "cañas" (malé pivo) a tradiční pokrmy jako například grilované sardinky, pimientos de padrón nebo smažené calamáry. "El Cruz" na Plaza de Cascorro, to je klasika.
  • pokud už nemůžete vystát hemžící se davy lidí, unikněte na Plaza de la Paja nebo na Plaza de San Andrés. Tam na vás bude čekat směsice místních hippies a cizinců opalujících se na slunci. Nebo pokud bude zima, zajděte do některého z tamějších skvělých barů.
  • neočekávejte, že vám prodejci dají prostor pro smlouvání o ceně zboží. Příliv turistů totiž změnil ráz El Rastra z typického marockého tržiště na ryze komerční typ.
  • je také dobré vědět, kde přibližně najdete to, co zrovna hledáte...

el rastroPlaza de Tirso de Molina: stojany propagující politiku, většinou anarchismus a komunismus, potkáte zde skupiny komunistů prodávající "rudou" literaturu a vlajky.

Plaza de Cascorro: hlavní severní vstup na tržiště. Najdete tu od každého něco. Květiny, oblečení, suvenýry, šperky... až po Ribera de Curtidores.

Za starožitnostmi se vydejte na jižní konec ulice Ribera de Curtidores a do ulic v západní části: Mira el Río Alto, Mira el Río Bajo, Carlos Aniches...