Plaza Mayor, Madrid

Menu

Plaza Mayor, Madrid

Turistické zajímavosti v oblasti Plaza Mayor & v "habsburském Madridu"
 • Calle Mayor
 • Plaza Mayor
 • Mercado de San Miguel
 • Plaza de la Villa
 • Muralla Árabe
 • Catedral de la Almudena
 • Palacio Real
 • Plaza de Oriente
 • Puente de Segovia
 • Basílica de San Francisco el Grande s
 • Plaza de San Andrés
 • Cava Baja & Around

Habsburský Madrid je nejstarší částí města a právě proto se zde logicky nacházejí nejzajímavější historické památky v Madridu. S prohlídkou je nejlepší začít v Calle Mayor, která ze severozápadní strany protíná Puertu del Sol. Calle Mayor je jednou z nejstarších ulic v Madridu, ale nejprocházejte ulici úplně celou - nejprve ještě zajděte na Plaza Mayor některým z průchodů na jižní straně této ulice.

Na místě, kde se nyní Plaza MayorPlaza Mayor nachází, se v období středověku pořádaly trhy s různými druhy potravin. S první budovou postavenou v roce 1580 se zde začaly konat býčí zápasy, autos de fe (veřejné demonstrace) a královské ceremonie. Během své historie náměstí mnohokrát vyhořelo a proto zde bylo dochováno jen několik málo budov z období před rokem 1790. Nejvyšší a nejzajímavější budovou na náměstí je Casa de la Panadería pocházející z roku 1590. Bylo zvykem, že aristokracie sledovala z nejvyššího balkonu této budovy veškeré dění na náměstí. Barevné alegorie na celém průčelí buvody jsou však překvapivě datovány ... do roku 1992.

V dnešní době je Plaza Mayor nejdůležitějším madridským náměstím, po kterém se neustále procházejí turisté během celého roku a ještě více během Vánoc. Rodiny s dětmi sem vyrážejí, aby se podívaly na betlém a madriďané všech věkových kategorií na místním trhu nakupují výstřední paruky. Tyto vánoční paruky nemají žádný náboženský ani kulturní význam, prostě to vypadá, že je Španělé mají opravdu rádi. Nachází se zde také turistické informační středisko a velké množství předražených turistických restaurací s venkovním posezením, odkud můžete krásně vidět veškeré dění na náměstí.

San Miguel MarketProjděte zpátky na Calle Mayor, pokračujte dále od Sol a po vaší levici narazíte na Mercado de San Miguel (z roku 1913). Stejným směrem se o blok dále nachází nejstarší náměstí v Madridu - Plaza de la Villa. Hlavní budova na tomto náměstí Casa de la Villa slouží už od roku 1696 jako Ayuntamiento de Madrid (městská radnice). Všimněte si ještě starších budov Casa de Cisneros (1537) a Casa y Torre de los Lujanos (1494).

Naše cesta historickým Madridem pokračuje až na konec Calle Mayor přes Calle Bailén přímo ke Cuestě de la Vega. Zde naleznete místo Muralla Árabe. Jedná se o jeden z mála dochovaných artefaktů arabského Madridu. Neočekávejte však nic velkého, protože památky pocházejí z 9. a 12. století, kdy už byl Madrid pod křesťanskou nadvládou.

Arabskou zeď najdete přímo naproti katedrále Almudena, vraťte se tedy zpátky ke Cuestě de Vega a zahněte vlevo - právě tam najdete hlavní vstup. Přímo vedle katedrály se nachází Královský palác, který určitě stojí za shlédnutí (pro bližší informace o interiéru paláce se podívejte na stránku s dalšími muzei v Madridu). Příjemné náměstí přímo před královským palácem se jmenuje Plaza de Oriente a na něm nechybí hlavní budova opery v Madridu - zajímavé Teatro Real.

Viaducto de SegoviaKrálovský palác se nachází v ulici Calle Bailén. Vaše kroky odtud můžou pokračovat na Calle Mayor a dále přes Viaducto de Segovia s výhledem na Calle Segovia až k blízkému kostelu Iglesia de San Francisco el Grande na opačné straně viaduktu. Založení tohoto kostela v roce 1217 je přisuzováno samotnému svatému Františkovi z Assisi.

Odtud pokračujte na Carreru de San Francisco, na kterou navazuje nejživější část habsburského Madridu - La Latina. Na levé straně se nachází Plaza de San Andrés, tradiční místo pro setkání a venkovní popíjení během nedělního odpoledne i večera. Pokračujte ulicí Cava Baja plnou skvělých restaurací a stylových barů. Narazíte zde na spoustu zajímavých míst a na malebné pestrobarevné uličky.

V této oblasti se také konají slavné madridské slavnosti jako San Isidro nebo La Paloma.