Fiesta de San Isidro

Menu

Fiesta de San Isidro

Celých 9 dní Madrid slaví festival Fiestas de San Isidro a to od posledního pátku před 15. květnem až do následující neděle. San Isidro představuje nejdůležitější slavnost a nejsymboličtější madridský festival.

O San Isidrovi

San Isidro festivalSan Isidro byl kanonizován 15. května 1622 poté, co vykonal mnoho zázraků. Při jednom z nich například zachránil svého syna, který se topil ve hluboké studni. Vše se událo tak, že se ve studni najednou zvedla hladina vody až na úroveň zemského povrchu. San Isidro se stal svatým patronem města Madrid.

Více informací o San Isidrovi se dozvíte ve stejnojmeném kostele v calle Toledo postaveném na místě, kde se údajně všechny zázraky staly, jen kousek od Plaza Mayor. V malém muzeu, které se v kostele nachází, se konají výstavy, vidět můžete například onu studnu nebo malou sbírku archeologických vykopávek, které byly nalezeny v Madridu nebo blízkém okolí.

Tradice spojené se San Isidrem

Podobně jako další tradice v celém Španělsku i tento madridský festival ztratil svůj původní náboženský charakter. Místo toho tento festival slouží zastupitelům hlavního města Španělska k prezentaci toho nejlepšího z madridské kultury a původních i novodobých aktivit od býčích zápasů po break dance. Určitě si užijete nabitý program zahrnující koncerty, divadelní hry, přehlídky, trhy a speciální výstavy výtvarného umění a to vše většinou zdarma.

Víkendové akce a párty jsou během dne i noci koncentrovány především na Plaza de las Vistillas, Plaza de San Andrés a Puente de Segovia ve čtvrti Austrias v blízkosti Plaza Mayor. V noci bary otevírají speciální prodejní místa v ulicích - "chiringuitos". Budete potřebovat hodně štěstí až se budete snažit v davu vybojovat "mini", což je španělský výraz pro velký plastový kelímek s mojitem, pivem, koktejlem nebo míchaným nápojem.

El Chotis, Chulapos, Castizos & Cocido

ChotisChotis je madridskou typickou kombinací hudby a tance, jejíž původ je prazvláštně skotský. Velké oblíbenosti se tento tanec těšil v 19. století, kdy se tancoval především v dělnických čtvrtích Lavapiés a El Rastro. Lidé, kteří v těchto čtvrtích žili, neměli mnoho peněz, ale i přesto se nastrojili a tančili tak, jako by je měli. Takzvané "majos" a "majas" nebo "chulapos" a "chulapas" (variace slova "chulo", které znamená stylový nebo nafoukaný) zvěčnil Goya jako hrdé a atraktivní Madriďany na mnoha svých výtvarných dílech, které si můžete prohlédnout v muzeu Prado.

"Castizo" je přídavné jméno popisující cokoli typické pro Madrid. Takže dnešní "castizo" Madriďané se oblékají jako chulapos/as a tančí chotis, nebo se vydají do poustevny San Isidro na břehu řeky Manzanares, aby si dali "cocido" - speciální místní guláš (viz španělská kuchyně).

CabezudosGigantes & Cabezudos

Obři (lidé na chůdách) s "cabezudos" (velikou satirickou z papíru vyrobenou hlavou) prochází centrem města obvykle během prvního sobotního odpoledne festivalu San Isidro.

Barquillos

Během celého roku si můžete barquillos koupit před Královským palácem, ale během San Isidra jsou speciálně žádané. Jedná se o oplatky plněné čokoládou nebo šlehačkou, podle toho, co máte radši. Prodejci zvaní "barquilleros" jsou oblečeni jako "chulapos" s tradičními vestami a čapkami a kromě toho si s sebou nesou "kolo štěstí", na němž můžete vyhrát další oplatky.

bullfightBýčí zápasy

Ty nejlepší býčí zápasy v býčí aréně Las Ventas se konají právě během oslav San Isidro (Fiestas de San Isidro) a to každý den v 5 hodin odpoledne (viz býčí zápasy v Madridu pro více informací).

Program oslav San Isidro je vždy k dispozici na oficiálních internetových stránkách města Madrid: www.munimadrid.es.