Salamanca, Madrid

Menu

Salamanca, Madrid

Turistické zajímavosti v oblasti Salamanca v Madridu:
 • Paseo de Recoletos
 • Café Gijón
 • Biblioteca Nacional
 • Archeologické muzeum
 • Plaza de Colón
 • Calle Serrano
 • Residencia de Estudiantes
 • El Viso
 • Retiro Park
 • Stadion Santiago Bernabéu
 • Plaza de Castilla

Paseo de la CastellanaSalamanca zahrnuje oblast severovýchodního tahu Paseo del Prado/ Paseo de Recoletos/ Paseo de la Castellana, který rozděluje Starý Madrid (na západě) od Nového Madridu (na východě), a pokračuje na sever do moderního madridského finančního okrsku. Nejjižnější a nejstarší část Paseo del Prado začíná vlakovým nádražím Atocha a Muzeem královny Sofie. Postupně bylo do této čtvrti zahrnuto Paseo de Recoletos a nakonec i Paseo de la Castellana.

Paseo del PradoPaseo de Recoletos se střetává s Paseem del Prado na Plaza de Cibeles. Z náměstí se vydejte na sever po centrální pěší zóně směrem k Paseo de la Castellana. Tato tříproudá promenáda je plná laviček a potkáte zde stánky s knihami a uměním během celého roku.

Až budete procházet po Recoletos, určitě narazíte na velké množství klasických (a drahých) kaváren s venkovním posezením. Pokud si za zážitek rádi zaplatíte, tak k relaxaci zvolte klasické a proslulé Café Gijón (Paseo de Recoletos, 21) založené v roce 1888. Mnoho španělských autorů "generace '98" a "generace '27" se zde scházelo u intelektuálních kulatých stolů pro "tertulias".

Biblioteca NacionalNaproti Gijónu se nachází Národní knihovna s muzeem - Biblioteca Nacional & Museo del Libro. Tato neoklasicistní obrovská budova sloužívala pouze vědeckým pracovníkům, ale nyní je otevřená i pro veřejnost a to zdarma. Hned za knihovnou v ulici Serrano 13 stojí architektonicky podobná budova s Archeologickým muzeem - Museo Arqueológico uvnitř. Více informací viz další muzea v Madridu.

K těmto budovám přiléhá Plaza de Colón, na kterém zajisté nepřehlédnete obrovskou ve větru vlající španělskou vlajku a neogotický památník Kryštofa Kolumba. Pod místním malým vodopádem sídlí kulturní centrum Centro Cultural de la Villa provozované radnicí. Na Colónu dále najdete také oblíbený skate park.

Serrano StreetVýchodním směrem souběžně s Plaza de Colónvede vede calle Serrano. Serrano je synonymem pro luxusní obchody jako Loewe, Gucci, Carolina Herrera a Yves Saint-Laurent, nechybí však ani možnosti nákupů za přijatelnější ceny například v obrovském obchodním domě Zara.

Ulice Serrano vás jižním směrem přivede přímo k jednomu z hlavním vstupů do El Retira na Plaza de Independencia. Toto překrásné zelení hojně osázené místo je obklopeno velkolepými domy, původně paláci, z 19. století.

Severním směrem po Serranu projdete kolem mnoha impozantních ambasád a cestou dolů, také v ulici del Pinar 23 navazující na Seranno, uvidíte Residencii de Estudiantes. Mnoho slavných umělců a autorů zde žilo na počátku 20. století, nebo toho místo alespoň navštívilo. Byli jimi Federico García Lorca, Salvador Dalí, Luis Buñuel, Miguel de Unamuno, José de Ortega y Gasset a další. Dále navazují studentské koleje, knihovna a kulturní centrum.

V tomto bodě jsme už vlastně dorazili mimo Salamancu do čtvrti známé jako Chamartín. Přímo nad ulicí María de Molina se mrkněte na luxusní domy El Viso. Jedná se o nejluxusnější kout Madridu.

Santiago BernabeuZápadním směrem po María de Molina dorazíte na Paseo de la Castellana. Po Paseu pokračujte ještě severněji a narazíte na fotbalový stadion Santiago de Bernabéu, na kterém působí FC Real Madrid.

Poslední zastávkou na cestě moderním Madridem je náměstí Plaza de Castilla, které navazuje na Paseo de la Castellana. Dvě šikmé věže na tomto náměstí - Puerta de Europa - jsou nejdůležitějším symbolem moderního komerčního Madridu.