El Retiro, Madrid

Menu

El Retiro, Madrid

El RetiroEl Retiro je nejkrásnějším a nejoblíbenějším madridským parkem. Nachází se v srdci honosné čtvrti Salamanca přímo za Muzeem Prado. Dostanete se do něj snadno z těchto stanic metra: Retiro (severní strana parku), Ibiza (východní strana) a Atocha (jihozápadní kout parku).

Park byl navržen v 17. století jako součást rekreačního královského paláce panovníka Filipa IV. Hlavními stavbami, které se původně nacházely na území parku, jsou "El Casón del Buen Retiro" v Calle de Felipe IV., ve které nyní sídlí Muzeum Prado a "El Salón de Reinos" v calle de Méndez Núñez hostí ve svých prostorách Museo del Ejército (Armádní muzeum).

retiro parkPark El Retiro byl otevřen veřejnosti už v 19. století a od té doby se těší velké oblibě mezi turisty i madriďany, kteří sem chodí především za odpočinkem a relaxací. Pro děti se zde konají speciální loutková představení, někdy dorazí i kejklíři, mimové a nikdy nechybí muzikanti téměř na každém rohu. Podél hlavních tras v parku narazíte také na stánky se zmrzlinou, nápoji a občerstvením.

Většina návštěvníků se shlukuje v okolí uměle vytvořeného jezera, posedává na terase kavárny nebo jen tak leží v trávě a opaluje se. Chtěli byste se na jezeře povozit na loďce? Ano, i to je zde bez problému možné. Během nedělních odpolední se tradičně okolo sochy Filipa IV., která "hledí" přímo na jezero, scházejí hippie s bubeníky a s velkým nadšením rozeznívají svoje nástroje.

Můžete zde okusit i něco málo z madridské kultury v historických výstavních prostorách budov Palacio de Velázquez a Palacio de Cristal.

V El Retiru najdete skvělé stezky pro běžce a cyklisty, ale speciálně ženy by se měly vyhnout sportování v tomto parku během pokročilých večerních hodin. Dále se nedoporučuje vyrazit do parku po západu slunce bez doprovodu.